ԽՈՍՈՒՄ ԵՆ ԵՐԵՎԱՆԸ ԵՎ ԲԱՔՈՒՆ․ «ՇՓՄԱՆ ԳԾԻ» ՆՈՐ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ
Երեւանի եւ Բաքվի մամուլի ակումբների «Շփման գիծ» նախաձեռնությունը, որը մեկնարկեց 2023-ի դեկտեմբերին, լուրջ արդյունքներ է գրանցել։ Բավական է միայն նշել, որ շուրջ մեկ տարվա ընթացքում հեռարձակված 45 հաղորդումները ընդհանուր 1,2 միլիոն դիտում են ունեցել։ ՀաղորդաշարիRead More »ԽՈՍՈՒՄ ԵՆ ԵՐԵՎԱՆԸ ԵՎ ԲԱՔՈՒՆ․ «ՇՓՄԱՆ ԳԾԻ» ՆՈՐ ՀԵՌԱՆԿԱՐՆԵՐԸ
ՇԱԲԱԹՎԱ ԻՐԱԴԱՐՁԹՅՈՒՆՆԵՐ. ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ «ԳԱՂԱՓԱՐԱԽՈՍԱԿԱՆ ՈՒՂԵՐՁԻՑ» ՄԻՆՉԵՎ ՊԱԿԻՍՏԱՆ
Անցած շաբաթ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «գաղափարախոսական» ուղերձով դիմեց Հայաստանի քաղաքացիներին, որի հիմնական իմաստը նոր Սահմանադրության անհրաժեշտության մասին նրա պատկերացումներն էին։ Միեւնույն ժամանակ, կառավարությունը նախաձեռնել է ազգային անվտանգության նոր ռազմավարության մշակումը։ Որքանո՞վ այս գործընթացները կապ ունենRead More »ՇԱԲԱԹՎԱ ԻՐԱԴԱՐՁԹՅՈՒՆՆԵՐ. ՓԱՇԻՆՅԱՆԻ «ԳԱՂԱՓԱՐԱԽՈՍԱԿԱՆ ՈՒՂԵՐՁԻՑ» ՄԻՆՉԵՎ ՊԱԿԻՍՏԱՆ
ԵՄ – ԱՄՆ ՏԱՐԱՁԱՅՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ․ ՆՈՐ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵ՞Ր, ԹԵ ՆՈՐ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍԻ ՀԱՄԱՐ
Փետրվարի 14-16-ին կայացած Մյունխենի անվտանգության համաժողովը շոկային էր միջազգային քաղաքականության համար։ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի ելույթը, որով Վաշինգտոնի ներկայացուցիչը կոշտ քննադատության ենթարկեց Եվրոպայի քաղաքականությունը,  եւ եվրոպական լիդերների ոչ պակաս կտրուկ արձագանքը, շատ վերլուծաբանների հիմքRead More »ԵՄ – ԱՄՆ ՏԱՐԱՁԱՅՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ․ ՆՈՐ ՄԱՐՏԱՀՐԱՎԵ՞Ր, ԹԵ ՆՈՐ ՀՆԱՐԱՎՈՐՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՐԱՎԱՅԻՆ ԿՈՎԿԱՍԻ ՀԱՄԱՐ
ԲԱՔՈՒՆ ԵՎ ԵՐԵՎԱՆԸ՝ ԵՄ-ԱՄՆ-ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԼՈՒՅՍԻ ՆԵՐՔՈ
Փետրվարի երկրորդ շաբաթվա գլխավոր քաղաքական իրադարձությունը Մյունխենի ամենամյա անվտանգության համաժողովն էր, որին մասնակցում էին տասնյակ միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ եւ շուրջ 60 պետությունների առաջնորդներ, այդ թվում՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Մյունխեն էրRead More »ԲԱՔՈՒՆ ԵՎ ԵՐԵՎԱՆԸ՝ ԵՄ-ԱՄՆ-ՌՈՒՍԱՍՏԱՆ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԼՈՒՅՍԻ ՆԵՐՔՈ

ГОВОРЯТ ЕРЕВАН И БАКУ. НОВЫЕ ПЕРСПЕКТИВЫ“ЛИНИИ СОПРИКОСНОВЕНИЯ”
Инициатива Ереванского и Бакинского пресс-клубов “Линия соприкосновения”, стартовавшая в декабре 2023 года, достигла впечатляющих результатов. Достаточно отметить, что 45 программ, транслировавшихся в течение примерно года, собрали в общей сложности 1,2 миллиона просмотров. Главный принцип проектаПодробнее »ГОВОРЯТ ЕРЕВАН И БАКУ. НОВЫЕ ПЕРСПЕКТИВЫ“ЛИНИИ СОПРИКОСНОВЕНИЯ”
СОБЫТИЯ НЕДЕЛИ: “ОТ“ИДЕОЛОГИЧЕСКОГО ПОСЛАНИЯ” ПАШИНЯНА ДО ПАКИСТАНА”
На прошедшей неделе премьер-министр Никол Пашинян обратился к гражданам Армении с “идеологическим” посланием, основной сутью которого были его соображения о необходимости принятия новой Конституции. В то же время правительство инициировало разработку новой стратегии национальной безопасности.Подробнее »СОБЫТИЯ НЕДЕЛИ: “ОТ“ИДЕОЛОГИЧЕСКОГО ПОСЛАНИЯ” ПАШИНЯНА ДО ПАКИСТАНА”
РАЗНОГЛАСИЯ ЕС И США: НОВЫЙ ВЫЗОВ ИЛИ НОВАЯ ВОЗМОЖНОСТЬ ДЛЯ ЮЖНОГО КАВКАЗА?
61-я Мюнхенская конференция по безопасности, проходившая с 14 по 16 февраля, стала шоком для международной политики. Выступление вице-президента США Джей Ди Вэнса, в котором представитель Вашингтона подверг резкой критике европейскую политику, и столь же резкаяПодробнее »РАЗНОГЛАСИЯ ЕС И США: НОВЫЙ ВЫЗОВ ИЛИ НОВАЯ ВОЗМОЖНОСТЬ ДЛЯ ЮЖНОГО КАВКАЗА?
БАКУ И ЕРЕВАН В СВЕТЕ ОТНОШЕНИЙ ЕС-США-РОССИЯ
Главным политическим событием второй недели февраля стала ежегодная Мюнхенская конференция по безопасности, в которой приняли участие руководители десятков международных организаций и лидеры около 60 стран, в том числе премьер-министр Армении Никол Пашинян. Президент Азербайджана ИльхамПодробнее »БАКУ И ЕРЕВАН В СВЕТЕ ОТНОШЕНИЙ ЕС-США-РОССИЯ