2021թ. հունիսի 20-ի ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ընթացքում ԶԼՄ աշխատակիցների իրավունքների խախտումների վերաբերյալ
2021թ. հունիսի 20-ի ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում արձանագրվել է ԶԼՄ-ների աշխատակիցների մասնագիտական օրինական գործունեության խոչընդոտման 4 դեպք։
Մասնավորապես՝ 29/45 ընտրատեղամասում, որտեղ պետք է քվեարկեր ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ընտրական հանձնաժողովը Հանրային հեռուստաընկերության և 168.am լրատվական կայքի օպերատորներ Դավիթ Մաճկալյանին և Հենրիկ Սարգսյանին արգելել է նկարահանումներ իրականացնել՝ պատճառաբանելով, որ ԿԸՀ-ի հավատարմագրման վկայականի հետ պարտադիր է անձնագրի առկայությունը։ Այս պահանջը հակասում է Ընտրական օրենսգրքի 32 հոդվածի 4-րդ և 5-րդ մասերին, որոնց հղում կատարելով՝ Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեին հաջողվել է խնդիրը հարթել։
Գորիսի 34/03 ընտրատեղամասի բակում անհիմն սահմանափակվել է ParaTV-ի լրագրող Գրիգոր Գևորգյանի աշխատանքը. նրան արգելել են նկարահանել արկղի մեջ լցված քվեաթերթիկները։
Կապանի 35/37 ընտրատեղամասում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վստահված անձն իր հեռախոսով նկարել է «Զանգեզուր TV»-ի լրագրող Անուշ Միրզոյանի գործողությունները, ցուցաբերել անհարգալից վերաբերմունք և կաշկանդել աշխատանքը։
Երևանի 9/21 ընտրատեղամասում «Հայաստան» դաշինքի վստահված անձինք վիրավորական, ագրեսիվ պահվածք են դրսևորել FreeNews.am լրատվական կայքի լրագրող Դիանա Դավթյանի նկատմամբ, խանգարել նրա ազատ գործունեությանը։
Ընտրություններին նախորդող քարոզարշավը նույնպես ուղեկցվել է լրագրողների և լրատվամիջոցների իրավունքների խախտումներով. հունիսի 7-18-ին արձանագրվել է ֆիզիկական բռնության 2, տարատեսակ այլ ճնշումների 5 դեպք։
Համեմատության համար նշենք, որ 2018-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ գրանցվել է ԶԼՄ-ների աշխատանքի խոչընդոտման 3 դեպք, 2017-ի ԱԺ ընտրություններին՝ 5 ֆիզիկական և 14 այլ ճնշումների դեպք, 2012-ին՝ համապատասխանաբար 3 և 4։
Քանի որ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների նկատմամբ ցանկացած ոտնձգություն սպառնալիք է խոսքի ազատության և հասարակության տեղեկացված լինելու իրավունքին, պահանջում ենք իրավապահ մարմիններից՝ ամենայն մանրամասնությամբ ուսումնասիրել հունիսի 20-ի վերոհիշյալ միջադեպերը և իրավական գնահատական տալ դրանց։
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, շարունակելու ենք հետևել իրադարձությունների զարգացումներին և կոչ ենք անում իշխանություններին, ընդդիմադիր քաղաքական ուժերին և նրանց համակիրներին, ինչպես նաև՝ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներին՝ հետընտրական ժամանակաշրջանում դրսևորել միմյանց նկատմամբ զսպվածություն, հանդուրժողականություն և հարգալից վերաբերմունք, հրաժարվել ատելության խոսքից, թշնամանքից և հայհոյախոսությունից։

Regarding the violations of media representatives’ rights during the June 20, 2021 snap elections to the RA National Assembly
4 incidents of obstruction of the lawful professional activity of the mass media workers occurred during the parliamentary elections on 20 June.
In particular, David Machkalyan and Henrik Sargsyan, the cameramen from the Public Television and “168.am” were prohibited from shooting in the polling station no 29/45 on the pretext that they had to present their passports alongside the CEC accreditation certificates. This requirement contradicted paragraphs 4 and 5 of Article 32 of the Electoral Code, and the Committee to Protect Freedom of Speech managed to settle the dispute invoking this article. The work of Grigor Gevorgyan, journalist from “ParaTV” was obstructed without due reason in the yard of the polling station no 34/03 in Goris: he was not allowed to shoot the ballots in the box. A proxy from the party “Civil Pact” shot the actions of Anush Mirzoyan, journalist from “Zangezour TV” with a phone and obstructed her work. Proxies from “Hayastan” Alliance treated Diana Davtyan, journalist from the website “FreeNews.am” in an insulting and aggressive manner and obstructed her free activity.
The campaign preceding the elections was also accompanied with violations of the rights of journalists and the media: 2 incidents of violence and 5 other incidents of pressure were registered in the period of 7-18 June.
To compare, 3 incidents of obstruction of the media activities were registered during the 2018 parliamentary elections, 5 incidents of violence and 14 other incidents of pressure during the 2017 parliamentary elections, and 3 incidents of violence and 4 other incidents of pressure during the 2012 parliamentary elections.
In view of the fact that any infringement on the rights of the media representatives is a threat to freedom of speech and the right of the public to be informed, we demand that the law enforcement authorities conduct a thorough investigation into the above incidents that occurred on 20 June and come up with a legal assessment thereof.
We, the undersigned organisations, will continue to monitor the developments in the country and call on the authorities, the opposition political forces and their supporters, as well as media workers to manifest reserve, tolerance and respect for one another in the post-electoral period, not to resort to hate speech, hostility and swearing.