Հայաստանում տարբեր ոլորտներում նախատեսված բարեփոխումների արտաքին եւ ներքին սպառման օրակարգերում առկա հակասությունների առնչությամբ
Մենք՝ ներքոստորագրյալ լրագրողական կազմակերպություններս, խորը մտահոգություն ենք հայտնում Հայաստանում տարբեր ոլորտներում նախատեսված բարեփոխումների արտաքին եւ ներքին սպառման օրակարգերում առկա հակասությունների առնչությամբ։
Մասնավորապես, լրագրողական մի քանի կազմակերպություններ տեղեկացվել էին, որ մինչեւ ս․թ․ հուլիսի 14-ը կարող են առաջարկություններ ներկայացնել «Լրատվության միջոցների հետ Բարձրագույն դատական խորհրդի, ԲԴԽ դատարանների եւ դատավորների փոխհարաբերության կարգը հաստատելու մասին» որոշման նախագծի վերաբերյալ։ Վերոհիշյալ փաստաթուղթը պարունակում է մի շարք խոստումնալից դրույթներ, օրինակ այն, որ «Բարձրագույն դատական խորհրդի դռնբաց նիստերին եւ աշխատանքային խորհրդակցություններին կարող են ազատորեն ներկա գտնվել լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները, կատարել տեսա-լուսանկարահանումներ, այդ թվում՝ անմիջապես ուղիղ եթեր հեռարձակմամբ»:
Փաստորեն, այն ժամանակահատվածում, երբ լրագրողական հանրության ներկայացուցիչները պետք է առաջարկություններ մշակեին որոշման նախագծի վերաբերյալ, հուլիսի 3-ին տեղի ունեցավ աղմկահարույց դեպք՝ ԲԴԽ-ն լրագրողներին չթույլատրեց ներկա լինել իր՝ նախապես հայտարարված դռնբաց նիստին, որտեղ քննարկվում էր հանրային հետաքրքրության առաջացրած հարց։ Դրան հաջորդած օրերին, երբ մենք եւ մեր բազմաթիվ գործընկերներ տարբեր հարթակներից քննադատեցինք այդ միջադեպը եւ սպասում էինք տեղի ունեցածի մասին Բարձրագույն դատական խորհրդի բացատրություններին, ինչպես նաեւ ապագային միտված հետեւություններին, ավաղ, ոչ մի արձագանք չեղավ, ինչը չէր կարող չստիպել՝ գտնել երկու գործընթացների միջեւ առկա հակասության գաղտնիքը։
Հիմքեր ունենք եզրակացնելու, որ ԲԴԽ որոշման նախագծի բովանդակության լայնախոհությունը պայմանավորված է այն պարզ հանգամանքով, որ այն ստեղծվում է Շվեդիայի ազգային դատարանների ադմինիստրացիայի հետ համատեղ ծրագրի շրջանակներում եւ Շվեդիայի կառավարության ֆինանսական աջակցությամբ, ինչի համար միայն շնորհակալ ենք։ Իսկ Բարձրագույն դատական խորհրդի հուլիսի 3-ի նիստը տեղի էր ունենում մեր ներքին իրականությունում, միջազգային հանրության աչքից հեռու։
Այս հայտարարությամբ մենք վճռականորեն վերահաստատում ենք, որ մեզ համար անընդունելի են միջազգային համագործակցության օրակարգերում եւ երկրում «բարեփոխումների» պրակտիկայում գոյություն ունեցող նման անջրպետները։
Մեր սկզբունքային մոտեցումն է՝ նպաստել Հայաստանի տարբեր ոլորտների ինստիտուցիոնալ առաջընթացում լրատվամիջոցների դերի բարձրացմանն ուղղված քայլերին, սակայն անընդունելի ենք համարում մեր մասնակցությունը ձեւական, ցուցափեղկային նախաձեռնություններին։
Կոչ ենք անում նաեւ ՀՀ պետական կառույցների միջազգային գործընկերներին հետեւողական լինել եւ ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել տեղի ունեցող գործընթացների արդյունավետությանը, որպեսզի թղթի վրա հայտարարագրված բարեփոխումներն իրենց համարժեք անդրադարձն ունենան իրական կյանքում։

Regarding the contradictions in the external and internal agendas of reforms envisaged in various sectors in Armenia
We, the undersigned journalistic organizations, express our deep concern over the contradictions in the external and internal agendas of reforms envisaged in various sectors in Armenia.
In particular, several journalistic organizations were notified of the opportunity to submit proposals regarding the draft decision “On establishing the procedure for the relationship of the Supreme Judicial Council, the SJC courts and judges with media” until July 14, 2023. This document contains a range of promising provisions, for example, that “media representatives can freely attend the open sessions and working consultations of the Supreme Judicial Council, film and photograph, and even immediately livestream the events.”
In fact, in the period when the representatives of the journalistic community were supposed to develop proposals on the draft decision, a scandalous incident occurred on July 3: the SJC refused journalists’ access to its previously announced open session, where a matter of public interest was being discussed. In the days that followed, many of our colleagues and ourselves criticized that incident through different platforms and were waiting for clarifications of the Supreme Judicial Council about what happened, as well as forward-looking conclusions. Unfortunately, there was no response, which could not but make reveal the secret of contradiction lying between the two processes.
We have grounds to infer that the broad-minded approach reflected in the draft decision by the SCJ is conditioned by the simple fact that it is being developed within the frames of a joint project with the Swedish National Courts Administration and the financial support of the Swedish Government, for which we are only grateful. Nonetheless, the July 3 session of the Supreme Judicial Council took place in our domestic reality, away from the scrutiny of the international community.
Through this statement, we firmly reiterate that such discrepancies between the agendas of international cooperation and the practical execution of “reforms” within the country are unacceptable to us.
Our principled approach is to contribute to endeavors aimed at enhancing the role of media in the institutional progress across various sectors in Armenia. However, we consider it unacceptable to engage in formal, ceremonial initiatives.
We also call on the international partners of the RA state structures to demonstrate consistency and pay greater attention to the efficiency of the ongoing processes, ensuring that the reforms announced on paper are duly reflected in real life.