Կոչ Շուշիի մեդիա-ֆորումին մասնակցող գործընկերներին
Մենք՝ ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, հարցեր չունենք խոսքի ազատության միջազգային վարկանիշների վերջին տեղերից մեկում գտնվող երկրի ղեկավարությանը, որը, սակայն, հուլիսի 22-23-ին հերթական շքեղ մեդիա-ֆորումն է անցկացնում։ Մենք հարցեր չունենք այս միջոցառման կազմակերպչին՝ Ադրբեջանի ԶԼՄ-ների զարգացման գործակալությանը, որն աջակցում է խոսքի ազատությունը սահմանափակող կառավարական բոլոր նախաձեռնություններին և պարբերաբար մեղադրանքներով է հանդես գալիս այդ երկրում լրագրողների իրավունքների զանգվածային ճնշման վերաբերյալ քննադատություն հնչեցնող իրավապաշտպան կազմակերպությունների հասցեին: Ցավոք, արդեն հարցեր չունենք նաև ճանաչված լրատվամիջոցներին և մասնագիտական կառույցներին, որոնք իրենց ներկայացուցիչներին ուղարկել են մասնակցելու Շուշիի ֆորումին՝ մի միջոցառման, որի միակ նպատակը Բաքվի՝ քաղաքակիրթ աշխարհի հիմնարար արժեքներին հակասող արտաքին և ներքին քաղաքականությունը լեգիտիմացնելն է․ այսօրինակ անսկզբունքայնությունը շատերի համար սովորական բան է դարձել։
Մեր հարցն ուղղված է ալիևյան ռեժիմի առատաձեռն հյուրընկալությունը վայելող և արտաքին աշխարհից ավելի քան յոթ ամիս մեկուսացման մեջ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներից և գյուղերից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա հայտնված գործընկեր լրագրողներին։ Այնտեղ, որտեղ հազարավոր մարդիկ երկար ժամանակ զրկված են տարրական սնունդ ունենալու հնարավորությունից, որտեղ ծննդաբերող կանանց չեն կարող հասցնել հիվանդանոց՝ բենզինի բացակայության պատճառով, որտեղ ջրի մատակարարումը վտանգված է էլեկտրաէներգիայի սակավության պատճառով… Մի՞թե ձեր մասնագիտական պարտքը ձեզ չի դրդում ադրբեջանական իշխանություններից պահանջելու ազատ տեղաշարժի հնարավորություն, որպեսզի ձեր աչքերով տեսնեք այն ողբերգությունը, որի հետ զուգահեռներ գտնելն այնքան էլ հեշտ չէ ժամանակակից աշխարհում։ Մի՞թե այլևս լրատվամիջոցների խնդիրը չէ՝ ճեղքել տեղեկատվական շրջափակումները, երբ կատարվողի մասին տեղեկատվությունը գալիս է համարյա բացառապես կողմնակալ աղբյուրներից։ Մի՞թե դուք որոշել եք տուրք տալ մեր մասնագիտությանն անհարիր դյուրահավատությանը և «ըմբռնումով մոտենալ» փաստարկներին, թե իբր Ֆորումի տերերն ուրախ կլինեին օգնել ձեզ մի քանի րոպեում հաղթահարել Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը, բայց տեղի հայկական ղեկավարությունը կամ ռուս խաղաղապահները ձեզ թույլ չեն տա անցնել:
Մինչդեռ ձեր վճռականությունն ու հաստատակամությունը կարող են նպաստել տարածաշրջանում առկա իրավիճակի փակուղուց դուրս բերմանը: Համոզված ենք, որ լրագրության պատմության առաջին հայացքից աննշան թվացող այս դրվագը կարող է կարևոր դեր խաղալ մեր ընդհանուր մասնագիտության հետագա հեղինակության համար։

Appeal of Armenian journalistic organizations to colleagues attending the Media Forum organized by Azerbaijan
We, the undersigned organizations, have no questions to the leadership of Azerbaijan – the country, which holds one of the lowest places in international freedom of expression rankings but is hosting yet another pompous media forum on July 22-23. Similarly, we have no questions to Azerbaijan’s Media Development Agency, the event organizer, which endorses all government initiatives that restrict freedom of speech and regularly targets human rights organizations for their criticism of the massive suppression of journalists’ rights in the country. Unfortunately, there are no additional questions to the reputable media and other professional entities that have delegated their representatives to the Forum, held with the sole purpose of legitimizing Baku’s foreign and domestic policies, which contradict to the fundamental values of the civilized world – such lack of integrity has long become business as usual for many.
Our question is addressed to fellow journalists who are currently enjoying the lavish hospitality of the Aliyev regime while finding themselves just a few kilometers away from the cities and villages of Nagorno-Karabagh, living in isolation from the outside world for more than seven months. Within this setting, thousands of people have been deprived of access to basic food for an extended period, women in childbirth are unable to reach hospital due to the scarcity of petrol, water supply is threatened due to a shortage of electricity: doesn’t your professional duty drive you to demand freedom of movement from the Azerbaijani authorities in order to witness a tragedy with few parallels in the modern world? Isn’t it anymore essential for the media to continue its role in breaking through information blockades, particularly in a situation where news about unfolding events is provided exclusively by biased sources? Will you really allow yourselves to be swayed by credulity, an unusual approach for professionals in our field, and embrace the arguments of the Forum’s hosts that assert their eagerness to assist your journey just a short drive away to Stepanakert, the capital of Nagorno-Karabagh, attributing any hindrance to your passage to the local Armenian leadership or Russian peacekeepers?
Your determination and perseverance, in fact, could contribute to breaking the current impasse in the region. We firmly believe that this seemingly minor episode in the history of journalism may have significant implications for the future reputation of our shared profession.