ԶԼՄ խնդիրներին նվիրված խորհդատվական հանդիպում. 2021թ. դեկտեմբերի 9, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ ՝ Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի համագործակցության և զարգացման նախարարության աջակցությամբ։ 20 մասնակից` Հայաստանի ԱԺ, կառավարության, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեման՝ ԶԼՄ-ների ոլորտում պետական քաղաքական մշակման հետ կապված հարցեր։
Հայաստանի ներքին և արտաքին խնդիրների լուսաբանումը հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում. 2021թ․ դեկտեմբերի 3-5, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ ՝ Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի համագործակցության և զարգացման նախարարության աջակցությամբ։ 17 մասնակից`Հայաստանի փորձագիտական համայնքի, ԶԼՄ-ների, փորձագետներ Ռուսաստանից և Ադերբեջանից: Քննարկման հիմնական թեմաներ` հանրային կառավարման համակարգի արդյունավետությունը ճգնաժամային պայմաններում, սահմանագծման և սահմանազատման խնդիրներ և լուծման հնարավոր տարբերակներ, արևմտյան հասարակական-քաղաքական և մեդիա շրջանակների ընկալումները Հարավային Կովկասում վերջին զարգացումների վերաբերյալ, Ռուսաստանում առկա հասարակական-քաղաքական գործընթացները, դրանց հավանական ազդեցությունը Հարավային Կովկասում նրա վարքագծի և Հայաստանի հետ փոխհարաբերությունների վրա, հանքարդյունաբերության ռացիոնալ հեռանկարները Հայաստանում. հանքերն, ի վերջո, օրհնա՞նք են, թե՞ պատիժ, ԶԼՄ-ների դերը կոնֆլիկտների հաղթահարման և հանրային տրամադրությունների ներդաշնակեցման գործում․ հայացք Ադրբեջանից։
ԶԼՄ խնդիրներին նվիրված խորհդատվական հանդիպում. 2021թ. դեկտեմբերի 1, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ ՝ Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի համագործակցության և զարգացման նախարարության աջակցությամբ։ 23 մասնակից` Հայաստանի ԱԺ, կառավարության, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեման՝ օրենսդրական կարգավորում և ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման զարգացման հարցեր։
Հայաստանի ներքին և արտաքին խնդիրների լուսաբանումը հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում. 2021թ․նոյեմբերի 19-21, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ ՝ Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի համագործակցության և զարգացման նախարարության աջակցությամբ։ 18 մասնակից`Հայաստանի փորձագիտական համայնքի, ԶԼՄ-ների, փորձագետ Վրաստանից: Քննարկման հիմնական թեմաներ`Իրանի տեղն ու դերը տարածաշրջանային գործընթացներում, քաղաքական զարգացումները Վրաստանում և դրանց ազդեցությունը տարածաշրջանում առկա իրավիճակի վրա,  Թուրքիայի ներքին քաղաքական գործընթացների կապը այդ երկրի արտաքին հարաբերությունների հետ, Հաագայի միջազգային դատարանում Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի հայցերի բովանդակությունը և գործընթացի հեռանկարները, խորհրդարանական դիվանագիտության առանձնահատկությունները և արդյունավետությունը, որակյալ լրագրության ճանապարհ. միջազգային փորձի ներկայացում։
Հայաստանի ներքին և արտաքին խնդիրների լուսաբանումը հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում. 2021թ․հոկտեմբերի 29-31, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ ՝ Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի համագործակցության և զարգացման նախարարության աջակցությամբ։ 18 մասնակից`Հայաստանի փորձագիտական համայնքի, ԶԼՄ-ների, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ Մեծ Բրիտանիայից, Լեհաստանից, Ուկրաինայից: Քննարկման հիմնական թեմաներ` գլոբալ և տարածաշրջանային զարգացումները հայկական լրատվամիջոցներում, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ներկա վիճակը և ՀԸԳՀ նշանակությունը բարեփոխումների օրակարգում, անվտանգության սպառնալիքների հաղթահարման հնարավորությունները Հարավային Կովկասում, հանրային տրամադրությունները և ներքին քաղաքական իրավիճակը հետպատերազմյան Ադրբեջանում, Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղհասարակության և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների շփումները Արցախյան 44-օրյա պատերազմից առաջ և հետո, Հայաստանի քաղաքական դասավորումների դինամիկան համապետական և տեղական ընտրությունների համատեքստում։
ԶԼՄ-ները և ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունները. 2021թ. հուլիսի 15, սեմինար Երևանում: Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ IMS (International Media Support) կազմակերպության աջակցությամբ իրականացվող «Հայաստանյան ԶԼՄ-ները և ընտրությունները» ծրագրի շրջանակներում: 30 մասնակից` Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ ընտրությունների լուսաբանումը համազգային հեռարձակողների կողմից. Երևանի մամուլի ակումբի մշտադիտարկումը, փաստերի ստուգման նախաձեռնությունների դերը ընտրողների կողմնորոշման գործում, նախընտրական քարոզչության մասնակիցների կողմից սոցիալական ցանցերի օգտագործումը։
Զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման նախաձեռնության ժողով. 2021թ. մայիսի 15-16, Դիլիջան (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) աջակցությամբ իրականացվող ԵՄԱ և Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի համատեղ «Մեդիան քաղաքացիների տեղեկացված մասնակցության համար» նախագծի շրջանակներում:  40 մասնակից` ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման՝ ԵՄԱ նախաձեռնությանը միացած լրագրողական և մասնագիտական միավորումների ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի անդամներ, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` առաջարկություններ ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման զարգացման ուղղությամբ, մեդիա ոլորտի ներկա իրավիճակի շուրջ քննարկում, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի գործունեությունը 2019-2021թթ․, Հայաստանի լրատվամիջոցների և լրագրողների էթիկական սկզբունքների կանոնագրում առաջարկվող լրացումներ և փոփոխություններ, ՀՀ ԱԺ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների լուսաբանման հարցեր. (հնարավոր Հուշագրի ընդունում), ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի աշխատակարգում առաջարկվող լրացումներ և փոփոխություններ, «Մեդիա դիտորդ» հաղորդաշարի թողարկումների դիտում և քննարկում, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի կազմի ռոտացիոն փոփոխությունների առաջարկություններ, ինքնակարգավորման նախաձեռնությանը և Դիտորդ մարմնի գործունեությանը վերաբերող առաջարկների ամփոփում։

Консультативная встреча по проблемам СМИ — 9 декабря 2021, Ереван. Организована Ереванским пресс-клубом при поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства. Участники (20) — представители Национального Собрания, правительства, Комиссии по телевидению и радио, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества, гражданского общества и СМИ Армении. Основная тема обсуждения: государственная политика в области СМИ.
Освещение внутренних и внешних проблем Армении в послевоенный период — 3-5 декабря 2021, Агверан (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом при поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства. Участники (17) — представители экспертного сообщества и СМИ Армении, эксперты из России и Азербайджана. Основные темы обсуждений: эффективность системы государственного управления в условиях кризиса; проблемы делимитация и демаркации; восприятие недавних событий на Южном Кавказе западными общественно-политическими кругами и СМИ; общественно-политические процессы в России и их влияние на поведение официальной Москвы в отношении Южного Кавказа и Армении; перспективы развития горнодобывающей промышленности Армении — благословение или наказание; роль СМИ в урегулировании конфликтов и гармонизации общественных настроений: взгляд из Азербайджана.
Консультативная встреча по проблемам СМИ — 1 декабря 2021, Ереван. Организована Ереванским пресс-клубом при поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства. Участники (23) — представители Национального Собрания, правительства, Комиссии по телевидению и радио, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества, гражданского общества и СМИ Армении. Основная тема обсуждения: законодательное регулирование и проблемы саморегулирования СМИ.
Освещение внутренних и внешних проблем Армении в послевоенный период – 19-21 ноября 2021, Агверан (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом при поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства. Участники (18) — представители экспертного сообщества и СМИ Армении, эксперт из Грузии. Основные темы обсуждений: место и роль Ирана в региональных процессах; политические события в Грузии и их влияние на текущую ситуацию в регионе; взаимосвязанность внутри- и внешнеполитических процессов в Турции; иски Армении и Азербайджана в Гаагском международном суде и вероятность судебных разбирательств; особенности и эффективность парламентской дипломатии; на пути к качественной журналистики: презентация международного опыта.
Освещение внутренних и внешних проблем Армении в послевоенный период — 29-31 октября 2021, Агверан (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом при поддержке Министерства иностранных дел, по делам Содружества и развития Соединенного Королевства. Участники (18) — представители экспертного сообщества, СМИ Армении, международных структур, эксперты из Великобритании, Польши, Украины. Основные темы обсуждений: освещение армянскими СМИ глобальных и региональных изменений; актуальные отношения Армения-ЕС и роль Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве в реформирование страны; угрозы безопасности Южного Кавказа и пути их преодоления; настроения в обществе и внутриполитическая ситуация в послевоенном Азербайджане; контакты между представителями гражданского общества и СМИ Армении и Азербайджана до и после 44-дневной Арцахской войны; динамика политических развития Армении в контексте общенациональных и местных выборов.
СМИ и выборы в Национальное Собрание РА — 15 июля 2021, Ереван, семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Армянские СМИ и выборы”, поддержанного организацией IMS (International Media Support). Участники (30) – представители Комиссии по телевидению и радио, экспертного сообщества, СМИ и НПО Армении. Основные темы обсуждений: результаты мониторинга Ереванского пресс- клуба по освещению выборов общенациональными вещателями; влияние инициатив по проверке фактов на выбор избирателей; использование соцсетей участниками предвыборной агитации.
Собрание представителей СМИ, присоединившихся к инициативе по саморегулированию – 15-16 мая 2021, Дилижан (Армения). Организовано Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Медиа для информированного участия граждан”, осуществляемого ЕПК в партнерстве с Центром медиа инициатив и поддержанного Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (40) – руководители, представители СМИ и НПО, присоединившихся к инициативе по саморегулированию, члены Наблюдательного Совета по этике СМИ, представители госструктур. Основные темы обсуждений: рекомендации по развитию инициативы по саморегулированию; обсуждение актуальной ситуации в медиа-сфере; деятельность Наблюдательного Совета по этике СМИ в 2019-2021; поправки и дополнения в Кодекс этических норм СМИ и журналистов Армении: вопросы освещения внеочередных выборов в НС РА (возможное принятие Меморандума); предложенные поправки и дополнения в повестку работы Наблюдательного Совета по этике СМИ; просмотр и обсуждение выпусков телепередачи “Медиа диторд”; предложения о ротационных изменениях в составе Наблюдательного Совета; обобщение рекомендаций относительно деятельности инициативы по саморегулированию и деятельности Наблюдательно Совета.