Ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսված «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի նախագծում․ Վենետիկի հանձնաժողովի դիտարկումները․ 2024թ. նոյեմբերի 1, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 14 մասնակից՝ պետական կառույցների, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմա՝ դիտարկումներ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի նախագծում սպասվող փոփոխությունների մասին։
Տարածաշրջանային նոր զարգացումներին ընդառաջ. հայաստանյան լրատվամիջոցների խնդիրները․ 2024թ. հոկտեմբերի 18-20, սեմինար Ծաղկաձորում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երեւանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 21 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` փաստերի ստուգման կարեւորությունը հայաստանյան լրատվական դաշտում, Վրաստանն ընտրություններին ընդառաջ․ տեղի լրատավական դաշտն ու քաղհասարակությունը «օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքի ներքո․ ի՞նչ սպասել հարեւան երկրում, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների լուսաբանման առանձնահատկությունները․ հայացք Եվրոպայից, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ներկա ընթացքն ու սպասումները․ ի՞նչ են մտածում Բաքվում, Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատական գործընթացներն ու դրանց ազդեցությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վրա, ՍԴ-ն սահմանազատման կանոնակարգը Հայաստանի Սահմանադրությանը համապատասխանող է ճանաչել․ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների իրավական ասպեկտը։
Հանրային տեղեկատվության օրենքի մասին քննարկում․ 2024թ. հոկտեմբերի 18, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 12 մասնակից՝ պետական կառույցների, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։
Թվային դեսպանի հայեցակարգը․ դիտարկումներ եվ հեռանկար․ 2024թ. հոկտեմբերի 16, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երևանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 12 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեման` թվային դեսպանի հայեցակարգի ներկայացում, դիտարկումներ եւ հեռանկարներ։
Լրագրողական էթիկայի պահպանումը Հայաստանում. 2024թ. հոկտեմբերի 4-6, սեմինար Վայոց Ձորում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 21 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ներկա վիճակը եւ դրա արտացոլումը Հայաստանի լրատվամիջոցներում, լրագրողի կողմնացույցը՝ փախստականների մասին գրելիս, լրագրողական գործունեությանն առնչվող օրենսդրական զարգացումները ՀՀ-ում, մեդիայի ինքնակարգավորման վերջին միտումները, միջազգային փորձը, հայերենը զանգվածային լրատվամիջոցներում, մեդիայի եւ կրթության փոխազդեցությունը ժողովրդավարության համատեքստում։
Լրատվամիջոցները և հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը. 2024թ. սեպտեմբերի 13-15, սեմինար Գյումրիում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի աջակցությամբ: 19 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` հայ-ադրբեջանական արդի հարաբերությունների աշխարհաքաղաքական համատեքստը, հայ-ադրբեջանական հակամարտության տարբեր ասպեկտների լուսաբանումը հայկական ԶԼՄ-ներում․ հետազոտության արդյունքների ներկայացում, հայացք Բաքվից․ ի՞նչ նարատիվներ են առկա հայկական ԶԼՄ-ներում հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ, Երևանի եւ Բաքվի մամուլի ակումբների համագործակցության փորձը երկու երկրների միջեւ երկխոսության ձեւավորման գործում, արդյո՞ք փորձագիտական հետազոտությունները ծառայում են որպես ռեսուրս բանակցային գործընթացի համար, ԶԼՄ-ները եւ Արցախից բռնի տեղահանվածների խնդիրները:
Արդի միտումների արտացոլումը լրատվամիջոցների ինքնակարգավորման նախաձեռնությունում․ 2024թ. հուլիսի 12, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երևանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 14 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` լրատվամիջոցներում արհեստական բանականության կիրառության էթիկական կողմը․ մարտահրավերներ եւ սկզբունքներ, Դիտորդ մարմնի գործունեության արդյունքների եւ առաջնահերթությունների ներկայացումը Եվրոպայի անկախ մամուլի խորհուրդների ալյանսի (Alliance of Independent Press Councils of Europe) տարեկան համաժողովում։
Հայ-ադրբեջանական երկխոսություն․ արդյունքներն ու հեռանկարները․ 2024թ․, հուլիսի 5-7, քննարկում Սեւանում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 12 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների եւ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` EU4PEACE II ծրագրի շրջանանկներում հայ-ադրբեջանական երկխոսության արդյունքներն ու հեռանկարները, Բրյուսելում 2024թ․ հունիսին կայացած փորձագիտական հանդիպումների տպավորությունները, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների եւ հակամարտության վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում եւ փորձագիտական միջավայրում անցկացված մոնիտորինգի արդյունքները, գործընթացի դինամիկան, հայ-ադրբեջանական երկխոսությունը տարբեր ձեւաչափերում․ մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, թվային անվտանգության եւ ապատեղեկատվության վտանգները հակամարտությունների լուսաբանման համատեքստում, հայ-ադրբեջանական երկխոսության հեռանկարները․ նոր թեմաներ, նոր զրուցակիցներ։
Աշխարհաքաղաքական զարգացումները եւ Հայաստանի լրատվական միջավայրը․ 2024թ. հունիսի 21-23, սեմինար Դիլիջանում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երեւանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 38 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` Հայաստան-Երամիություն հարաբերությունները տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ներկայիս օրակարգը, հասարակական-քաղաքական գործընթացները Արեւելյան գործընկերության երկրներում, լրատվությունն արտակարգ իրավիճակներում. հայկական լրատվամիջոցների տեղեկատվական քաղաքականությունն աղետի գոտում, ԶԼՄ-ների ոլորտի առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունները, թվային անվտանգության ամրապնդման հեռանկարները։
Զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման նախաձեռնության ժողով. 2024թ. մայիսի 17-19, Աղվերան (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 44 մասնակից. ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման՝ ԵՄԱ նախաձեռնությանը միացած լրագրողական և մասնագիտական միավորումների ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի անդամներ, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի տարեկան հաշվետվություն, Էթիկայի նշան եւ Էթիկայի ցուցակ, ԴՄ անդամի վարքականոնի նախագծի քննարկում, Հայաստանի ԶԼՄ-ների եւ լրագրողների էթիկայի կանոնագրի փոփոխություններ, ինքնակարգավորման նախաձեռնության ազդեցությունը մեդիաոլորտի զարգացման վրա, մեդիա ինքնակարգավորման ինստիտուցիոնալ զարգացում։
Լրատվամիջոցներ․ լսարանի վստահության ճանապարհին․ 2024թ. մայիսի 3, Երևան, հանդիպում-քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երեւանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 38 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` Մեդիա ինքնակարգավորման ինստիտուցիոնալ զարգացման հեռանկարները Հայաստանում, լրատվամիջոցների էթիկայի նշանը եւ «Սպիտակ ցուցակ» նախաձեռնությունը։
Հայաստանյան լրատվամիջոցների արդիական խնդիրները. 2024թ. ապրիլի 26-28, սեմինար Ծաղկաձորում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: 26 մասնակից. Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` Հայաստանյան լրատվամիջոցներում գենդերային խնդիրների արտացոլումը եւ դրա հանրային ընկալումը, լրագրողական էթիկայի սկզբունքների պահպանումը․ ԵՄԱ մշտադիտարկման արդյունքները, Հայաստանում արցախցիների ինտեգրման քաղաքական նախադրյալները, Արցախից բռնի տեղահանվածների աջակցության ծրագրերի արդյունավետությունը․ լրագրողի հայացք, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների արդի օրակարգը, ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ ապրիլի 5-ի եռակողմ հանդիպման հեռանկարները:
Հայաստանի մեդիա միջավայրի առանձնահատկությունները․ 2024թ․, փետրվարի 23 -25, սեմինար Դիլիջանում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 31 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և Արցախից տեղահանված լրագրողներ: Քննարկման հիմնական՝ դժվար հարեւանություն. հայերի եւ ադրբեջանցիների խնդիրները եւ համագոյությունը ազգային հակամարտության նախօրյակին; անվտանգային միջավայրը Հայաստանի շուրջ. մարտահրավեր ու արձագանք; Հայաստանի լրատվական միջավայրի առանձնահատկությունները եւ հնարավորությունները; Հայաստանի ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի աշխատանքը; Google News նախաձեռնության գործիքները լրագրողների համար։
Հայաստանի մեդիա միջավայրի առանձնահատկությունները․ 2024թ․, հունվարի 26 -28, սեմինար Վանաձորում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 24 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և Արցախից տեղահանված լրագրողներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները 2023-ի սեպտեմբերից հետո․ ի՞նչ սպասել 2024-ին; միջազգային ու ներազգային կարծրատիպեր․ ինչպես են դրանք ազդում մեզ վրա, ու ինչպես կառավարել դրանք; Հայաստանի լրատվական միջավայրի առանձնահատկությունները, հնարավորությունները; Լոռին ու Վանաձորը․ պատմությունը, խնդիրները, հնարավորությունները; Հայաստանի ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի աշխատանքը։

Proposed Changes to the Draft Law օn Mass Media: Venice Commission’s Observations – November 1, 2024, Yerevan, discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, funded by USAID. The participants (14 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Media Ethics Observatory, expert community and media. Main issue discussed: the observations on expected changes in the Draft Law on Mass Media.
Ahead of New Regional Developments: the Problems of the Armenian Media – October 18-20, 2024, Tzaghkadzor, Armenia, seminar by Yerevan Press Club in the frames of “Initiative for Media Quality and Resilience” project implemented by the Media Initiatives Center in collaboration with Yerevan Press Club, Media Diversity Institute – Armenia, and International Media Support, funded by the European Union. The participants (21 in number) were representatives the expert community and media of Armenia. Main issues discussed: the importance of fact-checking in Armenian Media; Georgia ahead of the elections: local media and political landscape under the “Foreign Agents” Law – what to expect in the neighboring country; the media’s portrayal of Armenian-Azerbaijani relations: a view from Europe; Armenia-Azerbaijan relations and expectations: a Baku perspective; the international legal proceedings against Azerbaijan and their impact on Armenian-Azerbaijani relations; the constitutional court upholds border demarcation regulation: legal implications for Armenian-Azerbaijani negotiations.
Discussion on Public Information Law – October 18, 2024, Yerevan, discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, funded by USAID. The participants (12 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Media Ethics Observatory, expert community and media.
Digital Ambassador’s Concept: Observations and Perspective – October 16, 2024, Yerevan, discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “Initiative for Media Quality and Resilience” project implemented by the Media Initiatives Center in collaboration with Yerevan Press Club, Media Diversity Institute – Armenia, and International Media Support, funded by the European Union. The participants (12 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Media Ethics Observatory, expert community and media. Main issue discussed: presentation of Digital Ambassador’s Concept: observations and perspective.
Upholding journalistic ethics in Armenia – October 4-6, 2024, Vayots Dzor, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, funded by USAID. The participants (21 in number) were representatives of the expert community and the Armenia media. Main issues discussed: reflecting Armenian-Azerbaijani dynamics in Armenian media; maintain ethical standards in refugee reporting; how laws shape the practice of journalism in Armenia; recent trends in media self-regulation, international experience; armenian in mass media; interaction of media and education in the context of democracy.
The Media and the Armenian-Azerbaijani Conflict – September 13-15, 2024, Gyumri, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club with the support of Friedrich Ebert Foundation. The participants (19 in number) were representatives of the expert community and media of Armenia. Main issues discussed: the geopolitical context of modern Armenian-Azerbaijani relations; coverage of various aspects of the Armenian-Azerbaijani conflict in the Armenian media; Baku’s perspective: how does the Armenian-Azerbaijani conflict appear in Armenian media?; the cooperation experience of the Yerevan and Baku Press Clubs in fostering dialogue between the two countries; does expert research provide an advantage in negotiations?; how does mass media portray the challenges faced by forcibly displaced persons from Artsakh?
Reflection of Current Trends in the Media  Self-Regulation Initiative – July 12, 2024, Yerevan, discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “Initiative for Media Quality and Resilience” project implemented by the Media Initiatives Center in collaboration with Yerevan Press Club, Media Diversity Institute – Armenia, and International Media Support, funded by the European Union. The participants (14 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Media Ethics Observatory, expert community, and media. Main issues discussed: ethical aspect of using artificial intelligence in media: challenges and principles; presentation of the MEO activities’ results and priorities at the annual conference of the Alliance of Independent Press Councils of Europe.
Armenian-Azerbaijani Dialogue: Results and Perspectives – July 5-7, 2024, Sevan, Armenia, discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “EU4Peace II – Professional Media, Practitioners and Grassroots Joining Forced for Peace” projectin partnership with International Alert, supported by European Union. The participants (12 in number) were representatives of the expert community and media of Armenia. Main issues discussed: results and perspectives of the Armenian-Azerbaijani dialogue within the program EU4PEACE II; impressions from expert meetings held in Brussels in June 2024; the results of the Armenian-Azerbaijani relations and conflict monitoring in the mass media and expert environment, the dynamics of the process; Armenian-Azerbaijani dialogue in various formats: challenges and opportunities; digital security and disinformation threats in the context of conflict reporting; perspectives of the Armenian-Azerbaijani dialogue: new topics, new people to talk to.
Geopolitical Development and Armenian Media Environment – June 21-23, 2024, Dilijan, Armenia, seminar by Yerevan Press Club in the frames of “Initiative for Media Quality and Resilience” project implemented by the Media Initiatives Center in collaboration with Yerevan Press Club, Media Diversity Institute – Armenia, and International Media Support, funded by the European Union. The participants (24 in number) were representatives of the Media Ethics Observatory, the expert community, and the media of Armenia. Main issues discussed: Armenia-EU relations in the context of regional developments; the current agenda of the Armenian-Azerbaijani negotiations; socio-political processes in Eastern Partnership countries; newsmaking in emergency situations: information policy of the Armenian media in the disaster zone; proposed legislative changes in the mass media sector; prospects for strengthening digital security.
Media Self-regulation Initiative Meeting – May 17-19, 2024, Aghveran, Armenia. The event was organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, and funded by USAID. The participants (44 in number) included heads, representatives of the media and NGOs that joined the self-regulation initiative, Commission on Television and Radio, and members of Media Ethics Observatory (MEO). Main issues discussed: the MEO annual report; Etrhics icon & list; the draft Code of conduct of the MEO member; amendments to the Code of Ethics of Armenian Media and Journalists; the impact of the self-regulation initiative on the development of the Armenian media sphere; the institutional development of media self-regulation; suggestions on the rotation changes of the MEO.
Media: On The Way To Audience Confidence – May 3, 2024, Yerevan, round table-discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “Initiative for Media Quality and Resilience” project implemented by the Media Initiatives Center in collaboration with Yerevan Press Club, Media Diversity Institute – Armenia, and International Media Support, funded by the European Union. The participants (38 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Media Ethics Observatory, expert community, and media. Main issues discussed: prospects of institutional development of media self-regulation in Armenia; the trusted source seal: unveiling the media ethics mark and whitelist.
The Current Issues of the Armenian Media – April 26-28, 2024, Tsakhkadzor, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, funded by USAID. The participants (26 in number) were representatives of the expert community and the Armenia media. Main issues discussed: the reflection of gender issues in the Armenian media and its public perception; the observance of the principles of journalistic ethics. the results of YPC monitoring; the political prerequisites for the integration of Artsakh residents in Armenia; effectiveness of support programs for people forcibly displaced from Artsakh. a journalist’s view; the current agenda of Armenia-EU relations; the perspectives of the trilateral meeting of Armenia-EU-USA on April 5.
Features of Armenia’s Media Environment – February 23-25, 2024, Dilijan, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “EU4Peace II – Professional Media, Practitioners and Grassroots Joining Forced for Peace” project in partnership with International Alert, supported by European Union. The participants (31 in number) were representatives of the expert community, media of Armenia and journalists displaced from Artsakh. Main issues discussed: difficult neighborhood: the problems and coexistence of the Armenians and Azerbaijani on the eve of the national conflict; the security environment around Armenia: challenges and response; the characteristic features and opportunities of the Armenian media landscape; the work of the Media Ethics Observatory of Armenia; the Google News Initiative tools for journalists.
Features of Armenia’s Media Environment – January 26-28, 2024, Vanadzor, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “EU4Peace II – Professional Media, Practitioners and Grassroots Joining Forced for Peace” project in partnership with International Alert, supported by European Union. The participants (24 in number) were representatives of the expert community, media of Armenia and journalists displaced from Artsakh. Main issues discussed: Armenian-Azerbaijani relations after September 2023: what to expect in 2024; international and national stereotypes: how they affect us and how to manage them; characteristic features and opportunities of the media landscape in Armenia; Lori and Vanadzor: the history, the problems, the opportunities; the work of the Media Ethics Observatory of Armenia.