Ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսված «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի նախագծում․ Վենետիկի հանձնաժողովի դիտարկումները․ 2024թ. նոյեմբերի 1, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 14 մասնակից՝ պետական կառույցների, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմա՝ դիտարկումներ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի նախագծում սպասվող փոփոխությունների մասին։
Տարածաշրջանային նոր զարգացումներին ընդառաջ. հայաստանյան լրատվամիջոցների խնդիրները․ 2024թ. հոկտեմբերի 18-20, սեմինար Ծաղկաձորում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երեւանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 21 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` փաստերի ստուգման կարեւորությունը հայաստանյան լրատվական դաշտում, Վրաստանն ընտրություններին ընդառաջ․ տեղի լրատավական դաշտն ու քաղհասարակությունը «օտարերկրյա գործակալների» մասին օրենքի ներքո․ ի՞նչ սպասել հարեւան երկրում, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների լուսաբանման առանձնահատկությունները․ հայացք Եվրոպայից, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ներկա ընթացքն ու սպասումները․ ի՞նչ են մտածում Բաքվում, Ադրբեջանի դեմ միջազգային դատական գործընթացներն ու դրանց ազդեցությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վրա, ՍԴ-ն սահմանազատման կանոնակարգը Հայաստանի Սահմանադրությանը համապատասխանող է ճանաչել․ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների իրավական ասպեկտը։
Հանրային տեղեկատվության օրենքի մասին քննարկում․ 2024թ. հոկտեմբերի 18, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 12 մասնակից՝ պետական կառույցների, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։
Թվային դեսպանի հայեցակարգը․ դիտարկումներ եվ հեռանկար․ 2024թ. հոկտեմբերի 16, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երևանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 12 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեման` թվային դեսպանի հայեցակարգի ներկայացում, դիտարկումներ եւ հեռանկարներ։
Լրագրողական էթիկայի պահպանումը Հայաստանում. 2024թ. հոկտեմբերի 4-6, սեմինար Վայոց Ձորում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 21 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների ներկա վիճակը եւ դրա արտացոլումը Հայաստանի լրատվամիջոցներում, լրագրողի կողմնացույցը՝ փախստականների մասին գրելիս, լրագրողական գործունեությանն առնչվող օրենսդրական զարգացումները ՀՀ-ում, մեդիայի ինքնակարգավորման վերջին միտումները, միջազգային փորձը, հայերենը զանգվածային լրատվամիջոցներում, մեդիայի եւ կրթության փոխազդեցությունը ժողովրդավարության համատեքստում։
Լրատվամիջոցները և հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը. 2024թ. սեպտեմբերի 13-15, սեմինար Գյումրիում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի աջակցությամբ: 19 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` հայ-ադրբեջանական արդի հարաբերությունների աշխարհաքաղաքական համատեքստը, հայ-ադրբեջանական հակամարտության տարբեր ասպեկտների լուսաբանումը հայկական ԶԼՄ-ներում․ հետազոտության արդյունքների ներկայացում, հայացք Բաքվից․ ի՞նչ նարատիվներ են առկա հայկական ԶԼՄ-ներում հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ, Երևանի եւ Բաքվի մամուլի ակումբների համագործակցության փորձը երկու երկրների միջեւ երկխոսության ձեւավորման գործում, արդյո՞ք փորձագիտական հետազոտությունները ծառայում են որպես ռեսուրս բանակցային գործընթացի համար, ԶԼՄ-ները եւ Արցախից բռնի տեղահանվածների խնդիրները:
Արդի միտումների արտացոլումը լրատվամիջոցների ինքնակարգավորման նախաձեռնությունում․ 2024թ. հուլիսի 12, Երևան, քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երևանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 14 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` լրատվամիջոցներում արհեստական բանականության կիրառության էթիկական կողմը․ մարտահրավերներ եւ սկզբունքներ, Դիտորդ մարմնի գործունեության արդյունքների եւ առաջնահերթությունների ներկայացումը Եվրոպայի անկախ մամուլի խորհուրդների ալյանսի (Alliance of Independent Press Councils of Europe) տարեկան համաժողովում։
Հայ-ադրբեջանական երկխոսություն․ արդյունքներն ու հեռանկարները․ 2024թ․, հուլիսի 5-7, քննարկում Սեւանում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 12 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների եւ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` EU4PEACE II ծրագրի շրջանանկներում հայ-ադրբեջանական երկխոսության արդյունքներն ու հեռանկարները, Բրյուսելում 2024թ․ հունիսին կայացած փորձագիտական հանդիպումների տպավորությունները, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների եւ հակամարտության վերաբերյալ ԶԼՄ-ներում եւ փորձագիտական միջավայրում անցկացված մոնիտորինգի արդյունքները, գործընթացի դինամիկան, հայ-ադրբեջանական երկխոսությունը տարբեր ձեւաչափերում․ մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, թվային անվտանգության եւ ապատեղեկատվության վտանգները հակամարտությունների լուսաբանման համատեքստում, հայ-ադրբեջանական երկխոսության հեռանկարները․ նոր թեմաներ, նոր զրուցակիցներ։
Աշխարհաքաղաքական զարգացումները եւ Հայաստանի լրատվական միջավայրը․ 2024թ. հունիսի 21-23, սեմինար Դիլիջանում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երեւանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 38 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` Հայաստան-Երամիություն հարաբերությունները տարածաշրջանային զարգացումների համատեքստում, հայ-ադրբեջանական բանակցությունների ներկայիս օրակարգը, հասարակական-քաղաքական գործընթացները Արեւելյան գործընկերության երկրներում, լրատվությունն արտակարգ իրավիճակներում. հայկական լրատվամիջոցների տեղեկատվական քաղաքականությունն աղետի գոտում, ԶԼՄ-ների ոլորտի առաջարկվող օրենսդրական փոփոխությունները, թվային անվտանգության ամրապնդման հեռանկարները։
Զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման նախաձեռնության ժողով. 2024թ. մայիսի 17-19, Աղվերան (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 44 մասնակից. ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման՝ ԵՄԱ նախաձեռնությանը միացած լրագրողական և մասնագիտական միավորումների ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի անդամներ, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի տարեկան հաշվետվություն, Էթիկայի նշան եւ Էթիկայի ցուցակ, ԴՄ անդամի վարքականոնի նախագծի քննարկում, Հայաստանի ԶԼՄ-ների եւ լրագրողների էթիկայի կանոնագրի փոփոխություններ, ինքնակարգավորման նախաձեռնության ազդեցությունը մեդիաոլորտի զարգացման վրա, մեդիա ինքնակարգավորման ինստիտուցիոնալ զարգացում։
Լրատվամիջոցներ․ լսարանի վստահության ճանապարհին․ 2024թ. մայիսի 3, Երևան, հանդիպում-քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Մեդիայի որակի եւ դիմակայունության նախաձեռնություն» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը՝ Երեւանի մամուլի ակումբի, Բազմակողմանի տեղեկատվության ինստիտուտի, «Միջազգային մեդիա աջակցություն» (IMS) կազմակերպության հետ համատեղ։ 38 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` Մեդիա ինքնակարգավորման ինստիտուցիոնալ զարգացման հեռանկարները Հայաստանում, լրատվամիջոցների էթիկայի նշանը եւ «Սպիտակ ցուցակ» նախաձեռնությունը։
Հայաստանյան լրատվամիջոցների արդիական խնդիրները. 2024թ. ապրիլի 26-28, սեմինար Ծաղկաձորում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: 26 մասնակից. Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` Հայաստանյան լրատվամիջոցներում գենդերային խնդիրների արտացոլումը եւ դրա հանրային ընկալումը, լրագրողական էթիկայի սկզբունքների պահպանումը․ ԵՄԱ մշտադիտարկման արդյունքները, Հայաստանում արցախցիների ինտեգրման քաղաքական նախադրյալները, Արցախից բռնի տեղահանվածների աջակցության ծրագրերի արդյունավետությունը․ լրագրողի հայացք, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների արդի օրակարգը, ՀՀ-ԵՄ-ԱՄՆ ապրիլի 5-ի եռակողմ հանդիպման հեռանկարները:
Հայաստանի մեդիա միջավայրի առանձնահատկությունները․ 2024թ․, փետրվարի 23 -25, սեմինար Դիլիջանում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 31 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և Արցախից տեղահանված լրագրողներ: Քննարկման հիմնական՝ դժվար հարեւանություն. հայերի եւ ադրբեջանցիների խնդիրները եւ համագոյությունը ազգային հակամարտության նախօրյակին; անվտանգային միջավայրը Հայաստանի շուրջ. մարտահրավեր ու արձագանք; Հայաստանի լրատվական միջավայրի առանձնահատկությունները եւ հնարավորությունները; Հայաստանի ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի աշխատանքը; Google News նախաձեռնության գործիքները լրագրողների համար։
Հայաստանի մեդիա միջավայրի առանձնահատկությունները․ 2024թ․, հունվարի 26 -28, սեմինար Վանաձորում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 24 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և Արցախից տեղահանված լրագրողներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները 2023-ի սեպտեմբերից հետո․ ի՞նչ սպասել 2024-ին; միջազգային ու ներազգային կարծրատիպեր․ ինչպես են դրանք ազդում մեզ վրա, ու ինչպես կառավարել դրանք; Հայաստանի լրատվական միջավայրի առանձնահատկությունները, հնարավորությունները; Լոռին ու Վանաձորը․ պատմությունը, խնդիրները, հնարավորությունները; Հայաստանի ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի աշխատանքը։

Предлагаемые изменения в законопроект “О средствах массовой информации”: замечания Венецианской комиссии — 1 ноября 2024, Ереван, круглый стол. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Программа по развитию СМИ Армении”, осуществляемого Интерньюс в партнерстве с Центром медиа инициатив, Ереванским пресс-клубом и международной организацией “Zinc Network”, финансируемого Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (14) — представители госструктур, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества и СМИ. Основная тема обсуждений: замечания по ожидаемым изменениям в законопроекте “О средствах массовой информации”.
В преддверии новых региональных событий: проблемы армянских СМИ 18-20 октября 2024, Цахкадзор, семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Инициатива по качеству и устойчивости СМИ”, осуществляемого Центром медиа инициатив, в парнерстве с Ереванским пресс-клубом, Институтом разнообразия СМИ, организацией “Международная поддержка СМИ”, финансируемый Европейским Союзом. Участники (21) — представители экспертного сообщества и СМИ. Основные темы обсуждений: важность проверки фактов в армянских СМИ; Грузия накануне выборов: местные СМИ и политический ландшафт в условиях закона “Об иностранных агентах” — чего ожидать в соседней стране; освещение армяно-азербайджанских отношений в СМИ — взгляд из Европы; армяно-азербайджанские отношения и ожидания — точка зрения Баку; международные судебные разбирательства против Азербайджана и их влияние на армяно-азербайджанские отношения; Конституционный суд признал положение о демаркации границы соответствующим Конституции Армении — правовой аспект армяно-азербайджанских переговоров.
Обсуждение закона “Об общественной информации” — 18 октября 2024, Ереван, круглый стол. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Программа по развитию СМИ Армении”, осуществляемого Интерньюс в партнерстве с Центром медиа инициатив, Ереванским пресс-клубом и международной организацией “Zinc Network”, финансируемого Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (12) — представители госструктур, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества и СМИ.
Концепция цифрового посла: наблюдения и перспективы — 16 октября 2024, Ереван, круглый стол. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Инициатива по качеству и устойчивости СМИ”, осуществляемого Центром медиа инициатив, в парнерстве с Ереванским пресс-клубом, Институтом разнообразия СМИ, организацией “Международная поддержка СМИ”, финансируемый Европейским Союзом. Участники (12) — представители госструктур, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества и СМИ. Основная тема обсуждений: презентация концепции цифрового посла, наблюдения и перспективы.
Соблюдение журналистской этики в Армении — 4-6 октября 2024, Вайоц Дзор, Армения, семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Программа по развитию СМИ Армении”, осуществляемого Интерньюс в партнерстве с Центром медиа инициатив, Ереванским пресс-клубом и международной организацией “Zinc Network”, финансируемого Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (21) — представители экспертного сообщества и СМИ Армении. Основные темы обсуждений: отражение армяно-азербайджанских отношений в армянских СМИ; соблюдение этических норм в освещении проблем беженцев; законодательные изменения касающиеся журналистской деятельности; последние тенденции в саморегулировании СМИ, международный опыт; армянский язык в СМИ; взаимодействие СМИ и образования в контексте демократии.
СМИ и армяно-азербайджанский конфликт — 13-15 сентября 2024, Гюмри (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом при поддержке Фонда Фридриха Эберта. Участники (19) — представители экспертного сообщества и СМИ Армении. Основные темы обсуждений: текущие армяно-азербайджанские отношения в геополитическом контексте; освещение различных аспектов армяно-азербайджанского конфликта в армянских СМИ — презентация результатов исследования; взгляд из Баку — какие наративы присутствуют относительно армяно-азербайджанского конфликта в армянских СМИ?; опыт сотрудничества Ереванского и Бакинского пресс-клубов в становлении диалога между двумя странами; служат ли в экспертные исследования ресурсом для переговорного процесса?; СМИ и проблемы вынужденных переселенцев из Арцаха.
Отражение современных тенденций в инициативе по саморегулированию СМИ — 12 июля 2024, Ереван, круглый стол. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Инициатива по качеству и устойчивости СМИ”, осуществляемого Центром медиа инициатив, в парнерстве с Ереванским пресс-клубом, Институтом разнообразия СМИ, организацией “Международная поддержка СМИ”, финансируемый Европейским Союзом. Участники (14) — представители госструктур, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества и СМИ. Основная тема обсуждений: этическая сторона использования искусственного интеллекта в СМИ — вызовы и принципы; презентация результатов и приоритетов деятельности Наблюдательного Совета по этике СМИ на ежегодной конференции Альянса независимых пресс-советов Европы (Alliance of Independent Press Councils of Europe).
Армяно-азербайджанский диалог: результаты и перспективы — 5-7 июля 2024, Севан, (Армения), круглый стол. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Объединеные усилия профессиональных медиа, практикущих и начинающих журналистов во имя мира” в сотрудничестве с International Alert, поддержанный Европейским Союзом. Участники (12) — представители СМИ и экспертного сообщества Армении. Основные темы обсуждения: результаты и перспективы армяно-азербайджанского диалога в рамках проекта EU4PEACE II; впечатления от экспертных встреч, состоявшихся в 2024, в Брюсселе; результаты мониторинга СМИ и мнений, высказанных в экспертной среде относительно армяно-азербайджанских отношений и конфликта, динамика процесса; армяно-азербайджанский диалог в разных форматах – вызовы и возможности; угрозы цифровой безопасности и дезинформации в контексте освещения конфликтов; перспективы армяно-азербайджанского конфликта – новые темы, новые собеседники.
Геополитические события и медиа-среда Армении  — 21-23 июня 2024, Дилижан, семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Инициатива по качеству и устойчивости СМИ”, осуществляемого Центром медиа инициатив, в парнерстве с Ереванским пресс-клубом, Институтом разнообразия СМИ, организацией “Международная поддержка СМИ”, финансируемый Европейским Союзом. Участники (38) — представители госструктур, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества и СМИ. Основная тема обсуждений: отношения Армения-ЕС в контексте региональных событий; текущая повестка армяно-азербайджанских переговоров; социально-политические процессы в странах Восточного партнерства; информационное освещение в чрезвычайных ситуациях — информационная политика армянских СМИ в зоне бедствия; предлагаемые законодательные поправки в сфере СМИ; перспективы усиления цифровой безопасности.
Собрание представителей СМИ, присоединившихся к инициативе по саморегулированию — 17-19 мая 2024, Агверан (Армения). Организовано Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Программа по развитию СМИ Армении”, осуществляемого Интерньюс в партнерстве с Центром медиа инициатив, Ереванским пресс-клубом и международной организацией “Zinc Network”, финансируемого Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (44) — руководители, представители СМИ и НПО, присоединившихся к инициативе по саморегулированию, члены Наблюдательного Совета по этике СМИ, представители Комиссии по телевидению и радио. Основные темы обсуждений: ежегодный отчет Наблюдательного Совета по этике СМИ; поправки и дополнения в Кодекс этических норм СМИ и журналистов Армении; влияние инициативы саморегулирования на развитие медиасферы Армении; институциональное развитие саморегулирования СМИ; предложения о ротационных изменениях в составе Наблюдательного Совета и выборы.
СМИ: на пути доверия аудитории — 3 мая 2024, Ереван, круглый стол. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Инициатива по качеству и устойчивости СМИ”, осуществляемого Центром медиа инициатив, в парнерстве с Ереванским пресс-клубом, Институтом разнообразия СМИ, организацией “Международная поддержка СМИ”, финансируемый Европейским Союзом. Участники (38) — представители госструктур, Наблюдательного Совета по этике СМИ, экспертного сообщества и СМИ. Основная тема обсуждений: перспективы институционального развития саморегулирования СМИ в Армении; инициатива “белый список” и знак этики СМИ.
Актуальные проблемы армянских СМИ — 26-28 апреля 2024, Цахкадзор, Армения, семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Программа по развитию СМИ Армении”, осуществляемого Интерньюс в партнерстве с Центром медиа инициатив, Ереванским пресс-клубом и международной организацией “Zinc Network”, финансируемого Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (26) — представители экспертного сообщества и СМИ Армении. Основные темы обсуждений: отражение гендерной проблематики в армянских СМИ и ее общественное восприятие; соблюдение принципов журналистской этики – результаты мониторинга ЕПК; политические предпосылки в Армении для интеграции жителей Арцаха; эффективность проектов поддержки вынужденных переселенцев из Арцаха – взгляд журналиста; текущая повестка отношений Армения-ЕС; перспективы трехсторонней встречи Армения-ЕС-США 5 апреля.
Особенности медиа-среды Армении — 23-25 февраля 2023, Дилижан, (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Объединеные усилия профессиональных медиа, практикущих и начинающих журналистов во имя мира” в сотрудничестве с International Alert, поддержанный Европейским Союзом. Участники (31) — представители СМИ Армении, экспертного сообщества и журналисты, вынужденные переселенцы из Арцаха. Основные темы обсуждения: сложное соседство — проблемы и сосуществование армян и азербайджанцев накануне национального конфликта; безопасность Армении: вызовы и ответы; особенности и возможности медиа-среды Армении; деятельность Наблюдательного Совет по этике СМИ Армении; инструменты инициативы Google News для журналистов.
Особенности медиа-среды Армении 26-28 января 2024, Ванадзор, (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Объединеные усилия профессиональных медиа, практикущих и начинающих журналистов во имя мира” в сотрудничестве с International Alert, поддержанный Европейским Союзом. Участники (24) — представители СМИ Армении, экспертного сообщества и журналисты, вынужденные переселенцы из Арцаха. Основные темы обсуждения: армяно-азербайджанские отношения после сентября 2023 года: чего ожидать в 2024 году?; международные и отечественные стереотипы: как они влияют на нас и как ими управлять; новости особенности и возможности медиа-среды Армении; Лори и Ванадзор: история, проблемы, возможности; деятельность Наблюдательного Совет по этике СМИ Армениии.