Հայաստանյան հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի լուսաբանման մշտադիտարկման առաջին միջանկյալ հաշվետվության ներկայացում. 2020թ. մարտի 13, ճեպազրույց Երևանում: Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի «Մեդիան քաղաքացիների տեղեկացված մասնակցության համար» ծրագրի շրջանակում, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ֆինանսավորմամբ: Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ հայաստանյան հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի պաշտոնական քարոզարշավի առաջին շաբաթների լուսաբանման մշտադիտարկման միջանկյալ արդյունքները (2020թ․ փետրվարի 17 — մարտի 4): 2020թ. մարտի 16-ին կորոնավիրուսի տարածման պատճառով Հայաստանում հայտարարվեց արտակարգ դրություն, և հետաձգվեցին թե հանրաքվեն (որը նախապես ծրագրված էր անցկացնել 2020թ. ապրիլի 5-ին), թե քարոզարշավը։ 2020թ. մարտի 16-ին ընդհատվել է նաև մշտադիտարկումը, և այն կվերականգնվի քարոզարշավի հետ միաժամանակ։ Մարտի 26-ին ԵՄԱ-ն առցանց տարածեց ևս մեկ միջանկյալ հաշվետվություն, որում ներկայացվեցին մշտադիտարկման արդյունքները քարոզարշավի մեկնարկից ընդհուպ մինչև դրա դադարեցումը (2020թ․ փետրվարի 17 — մարտի 15)։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերը տեղական ժողովրդավարության զարգացման գործում. 2020թ. հունվարի 24-26, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ (USAID) իրականացվող ԵՄԱ և Համայնքների ֆինանսիստների միավորման համատեղ «Հանրային մասնակցություն տեղական ինքնակառավարմանը» նախագծի շրջանակներում: 35 մասնակից` Հայաստանի պետական կառույցների, ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ ՀաՄաՏեղ համընկերությունը՝ որպես ոլորտի բարեփոխումների խթանման հարթակ, մեդիա լանդշաֆտը եւ ԶԼՄ-ների հետ աշխատելու առանձահատկությունները, համայնքի զարգացման առաջնահերթություններն ու խնդիրները. մամուլի ասուլիսի դերախաղ, ՀՀ տարածքային կառավարման ոլորտի բարեփոխումների ներկայիս ընթացքը, Ինֆոտունը՝ որպես համայնքային կյանքն ակտիվացնող գործոն:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտի բարեփոխումների ներկա ընթացքը. 2020թ. հունվարի 17-19, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ (USAID) իրականացվող ԵՄԱ և Համայնքների ֆինանսիստների միավորման համատեղ «Հանրային մասնակցություն տեղական ինքնակառավարմանը» նախագծի շրջանակներում: 25 մասնակից` Հայաստանի պետական կառույցների, ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ ՀաՄաՏեղ ծրագրի առաջնահերթությունները հանրային կառավարման բարեփոխումների ներկա փուլում, հանրային լսումներին համայնքի բնակիչների մասնակցության խնդիրները. մամուլի ասուլիսի դերախաղ, ՀՀ տարածքային կառավարման ոլորտի բարեփոխումների ներկայիս ընթացքը, Ինֆոտունը որպես համայնքային կյանքն ակտիվացնող գործոն, հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը ՏԻՄ-երում, տեղական ինքնակառավարման ոլորտի լուսաբանումը հայաստանյան ԶԼՄ-ներում. մշտադիտարկման ամփոփ տեսություն:

Презентация Первого промежуточного отчета ЕПК по мониторингу освещения вещательными СМИ Армении референдума по изменениям в Конституции РА — 13 марта 2020, Ереван, брифинг. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта “Медиа для информированного участия граждан”, профинансированного Агентством США по международному развитию (USAID) и осуществляемого Центром медиа инициатив. Основные темы обсуждений: промежуточные результаты мониторинга освещения вещательными СМИ Армении референдума по изменениям в Конституции РА в первые недели официальной агитационной кампании (17 февраля — 4 марта 2020). 16 марта 2020 — в связи с распространением коронавируса — в Армении было объявлено чрезвычайное положение, и референдум (изначально запланированный на 5 апреля 2020), а соответственно, и агитационная кампания были отложены. С 16 марта 2020 мониторинг был приостановлен и будет продолжен с возобновлением кампании. 26 марта ЕПК распространил онлайн еще один Промежуточный отчет, в которым были представлены результаты мониторинга с начала агитационной кампании вплоть до ее прекращения (17 февраля — 15 марта 2020).
Роль органов местного самоуправления в развитии демократии на местах – 24-26 января 2020, Агверан (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта ЕПК “Общественная вовлеченность в программу местного самоуправления”, осуществляемого в партнерстве с Ассоциацией общинных финансистов и поддержанного Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (35) — представители госструктур, СМИ и НПО Армении. Основные темы обсуждений: синергия проекта “Общественная вовлеченность в программу местного самоуправления” как платформа для реформирования; медиа-ландшафт и особенности работы со СМИ; ролевая пресс-конференция по проблемам и приоритетам развития общины; современный этап реформирования сферы территориального управления; ИнфоТун как фактор активизации жизни общины.
Актуальный процесс реформирования сферы территориального управления и местного самоуправления Армении — 17-19 января 2020, Агверан (Армения), семинар. Организован Ереванским пресс-клубом в рамках проекта ЕПК “Общественная вовлеченность в программу местного самоуправления”, осуществляемого в партнерстве с Ассоциацией общинных финансистов и поддержанного Агентством США по международному развитию (USAID). Участники (25) — представители госструктур, СМИ и НПО Армении. Основные темы обсуждений: приоритеты проекта “Общественная вовлеченность в программу местного самоуправления” на настоящем этапе; ролевая пресс-конференция по проблемам вовлеченности жителей общин в общественные слушания; актуальный процесс реформирования сферы территориального управления; ИнфоТун как фактор активизации жизни общины; антикоррупционная политика органов местного самоуправления; представление результатов мониторинга освещения армянскими СМИ сферы местного самоуправления.