Հայաստանյան հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի լուսաբանման մշտադիտարկման առաջին միջանկյալ հաշվետվության ներկայացում. 2020թ. մարտի 13, ճեպազրույց Երևանում: Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի «Մեդիան քաղաքացիների տեղեկացված մասնակցության համար» ծրագրի շրջանակում, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) ֆինանսավորմամբ: Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ հայաստանյան հեռարձակվող ԶԼՄ-ներում ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի պաշտոնական քարոզարշավի առաջին շաբաթների լուսաբանման մշտադիտարկման միջանկյալ արդյունքները (2020թ․ փետրվարի 17 — մարտի 4): 2020թ. մարտի 16-ին կորոնավիրուսի տարածման պատճառով Հայաստանում հայտարարվեց արտակարգ դրություն, և հետաձգվեցին թե հանրաքվեն (որը նախապես ծրագրված էր անցկացնել 2020թ. ապրիլի 5-ին), թե քարոզարշավը։ 2020թ. մարտի 16-ին ընդհատվել է նաև մշտադիտարկումը, և այն կվերականգնվի քարոզարշավի հետ միաժամանակ։ Մարտի 26-ին ԵՄԱ-ն առցանց տարածեց ևս մեկ միջանկյալ հաշվետվություն, որում ներկայացվեցին մշտադիտարկման արդյունքները քարոզարշավի մեկնարկից ընդհուպ մինչև դրա դադարեցումը (2020թ․ փետրվարի 17 — մարտի 15)։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների դերը տեղական ժողովրդավարության զարգացման գործում. 2020թ. հունվարի 24-26, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ (USAID) իրականացվող ԵՄԱ և Համայնքների ֆինանսիստների միավորման համատեղ «Հանրային մասնակցություն տեղական ինքնակառավարմանը» նախագծի շրջանակներում: 35 մասնակից` Հայաստանի պետական կառույցների, ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ ՀաՄաՏեղ համընկերությունը՝ որպես ոլորտի բարեփոխումների խթանման հարթակ, մեդիա լանդշաֆտը եւ ԶԼՄ-ների հետ աշխատելու առանձահատկությունները, համայնքի զարգացման առաջնահերթություններն ու խնդիրները. մամուլի ասուլիսի դերախաղ, ՀՀ տարածքային կառավարման ոլորտի բարեփոխումների ներկայիս ընթացքը, Ինֆոտունը՝ որպես համայնքային կյանքն ակտիվացնող գործոն:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման ոլորտի բարեփոխումների ներկա ընթացքը. 2020թ. հունվարի 17-19, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ (USAID) իրականացվող ԵՄԱ և Համայնքների ֆինանսիստների միավորման համատեղ «Հանրային մասնակցություն տեղական ինքնակառավարմանը» նախագծի շրջանակներում: 25 մասնակից` Հայաստանի պետական կառույցների, ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Քննարկման հիմնական թեմաներ՝ ՀաՄաՏեղ ծրագրի առաջնահերթությունները հանրային կառավարման բարեփոխումների ներկա փուլում, հանրային լսումներին համայնքի բնակիչների մասնակցության խնդիրները. մամուլի ասուլիսի դերախաղ, ՀՀ տարածքային կառավարման ոլորտի բարեփոխումների ներկայիս ընթացքը, Ինֆոտունը որպես համայնքային կյանքն ակտիվացնող գործոն, հակակոռուպցիոն քաղաքականությունը ՏԻՄ-երում, տեղական ինքնակառավարման ոլորտի լուսաբանումը հայաստանյան ԶԼՄ-ներում. մշտադիտարկման ամփոփ տեսություն:

Presentation of YPC First Interim Report on Monitoring of Armenian Broadcast Media Coverage of the Referendum on Amendments to the RA Constitution – March 13, 2020, Yerevan, briefing organized by Yerevan Press Club within the framework of “Media for Informed Civic Engagement” project, funded by the United States Agency for International Development (USAID) and implemented by the Media Initiatives Center. Main issues discussed: interim results of the monitoring of Armenian broadcast media coverage of the Referendum on amendments to the RA Constitution in the first weeks of the official promotion campaign (February 17 – March 4, 2020). On March 16, 2020, due to the spread of coronavirus, state of emergency was announced in Armenia, and the Referendum (originally planned for April 5, 2020) and, accordingly, the promotion campaign were postponed. From March 16, 2020, the monitoring was suspended and will continue after the resumption of the campaign. On March 26, 2020, YPC disseminated online another Interim Report, which presented the monitoring results from the start of the campaign until its termination (February 17 – March 15, 2020).
Role of Local Self-Governance in the Development of Democracy – January 24-26, 2020, Aghveran, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “Civic Engagement in Local Governance” project implemented by YPC in partnership with Communities Finance Officers Association and supported by USAID. The participants (35 in number) were representatives of Armenian state structures, NGOs and media. Main issues discussed: synergy of “Civic Engagement in Local Governance” project as a platform for reforms; media landscape and peculiarities of the work with media; role-playing press conference on problems and priorities of community development; current stage of reforms in the sphere of territorial administration; InfoTun as a factor in enhancing community life.
Current Stage of the Armenian Territorial Administration and Local Self-Governance Sphere Reforms – January 17-19, 2020, Aghveran, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “Civic Engagement in Local Governance” project implemented by YPC in partnership with Communities Finance Officers Association and supported by USAID. The participants (25 in number) were representatives of state structures, media and NGOs of Armenia. Main issues discussed: priorities of “Civic Engagement in Local Governance” project at the current stage; role-playing press conference on community involvement in public hearings; actual process of reforms in the sphere of territorial administration; InfoTun as a factor in enhancing community life; anti-corruption policy of local self-government bodies; presentation of the results of monitoring of the coverage of local self-governance sphere by the Armenian media.