Հայաստանի մեդիա միջավայրի առանձնահատկությունները․ 2023թ․, դեկտեմբերի 1-3, սեմինար Գյումրիում, (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երեւանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 24 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և Արցախից տեղահանված լրագրողներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` Արցախյան հիմնահարցն ու հայ-ադրբեջանական հարաբերությունները սեպտեմբերի 19-ից առաջ եւ հետո; Հայաստանի քաղաքական իրավիճակը գլոբալ, տարածաշրջանային կոնտեքստում; Հայաստանի լրատվական միջավայրի առանձնահատկությունները, հնարավորությունները; լրատվամիջոցների կարգավորման եւ ինքնակարգավորման համակարգերը Հայաստանում; տեղեկատվական անվտանգություն եւ պայքար ապատեղեկատվության դեմ․ միտումները, մարտահրավերները, գործիքներն ու հնարավորությունները։
Հայաստանյան ԶԼՄ-ների զարգացման քաղաքականության արդիական հարցեր․ 2023թ. նոյեմբերի 28, Երևան, հանդիպում-քննարկում։ Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք նեթվորք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 25 մասնակից՝ պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` «ԶԼՄ-ների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծ և ԶԼՄ-ների շահերի պաշպանության գործողությունների ծրագրի ձեւավորման մեկնարկ։
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության հաղթահարման թեմայով խորհրդատվություններ փորձագետների հետ․ 2023թ․, հոկտեմբերի 17,19 և նոյեմբերի 24, Երեւան։ Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ Եվրոպական միության աջակցությամբ International Alert կազմակերպության հետ համատեղ իրականացնող «Արհեստավարժ լրատվամիջոցների, գործող եւ սկսնակ լրագրողների ջանքերի համախմբում հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում։ 12 մասնակից` Հայաստանի ԶԼՄ-ների և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Հայաստանյան լրատվամիջոցների արդիական խնդիրները․ 2023թ. հոկտեմբերի 20-22, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք նեթվորք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 45 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` աշխարհաքաղաքական արդի զարգացումները եւ Հայաստանը; Արցախ-Հայաստան․ բռնի տեղահանման նախապատմությունը եւ ներկա իրավիճակը; Երեւանի ավագանու ընտրությունների նշանակությունը Հայաստանի քաղաքական համակարգի եւ ՏԻՄ-ի՝ որպես ինստիտուտի զարգացման համար; Հայաստանյան լրատվամիջոցների կողմից ընտրարշավի լուսաբանման որակը եւ էթիկան; մեդիայի եւ քաղհասարակության դերը հայաստանյան նոր բնակիչների ինտեգրման գործում; հայաստանյան լրատվամիջոցների արդիական խնդիրները։
Քաղաքացիական հասարակության ներդրումը տեղեկատվական քաղաքականության և մեդիա օրենսդրության բարեփոխումներում․ 2023թ. սեպտեմբերի 28, Երևան, կլոր սեղան-քննարկում: Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 19 մասնակից` Հայաստանի պետական կառույցների, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի և փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեման` Հայաստանում ինքնակարգավորման ինստիտուցիոնալ զարգացման հայեցակարգը. գործընթացի ներկայացում եւ մեկնաբանություններ; բարեփոխումների օրակարգի այլ բաղադրիչներում առկա զարգացումները; մեդիա համայնքի արձագանքը բռնի տեղահանումների ճգնաժամին։
ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում ապրող տեղահանված արցախցիների ինտեգրման գործում. 2023թ. սեպտեմբերի 22-24, սեմինար Աղվերանում (Հայաստան): Կազմակերպիչ՝ Երևանի մամուլի ակումբ, Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի աջակցությամբ: 20 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` «ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում ապրող տեղահանված արցախցիների ինտեգրման գործում» ծրագրի շրջանակում իրականացված լրատվամիջոցների մշտադիտարկման արդյունքների ներկայացում; տեղահանված արցախցիների իրավաքաղաքական խնդիրները; տեղահանված արցախցիների խնդիրների լուսաբանման «Հետք»-ի փորձը եւ հետեւությունները նոր պայմաններում; մեդիա մանիպուլյացիաները ճգնաժամային իրավիճակներում; Հայաստանի եւ Արցախի առջեւ կանգնած մարտահրավերները աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումների համատեքստում։
ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում ապրող տեղահանված արցախցիների ինտեգրման գործում. 2023թ. սեպտեմբերի 19 Երևան: Հանրային հանդիպման կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի աջակցությամբ: 15 մասնակից՝ փորձագիտական համայնքի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` «ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում ապրող տեղահանված արցախցիների ինտեգրման գործում» ծրագրի շրջանակում իրականացված լրատվամիջոցների մշտադիտարկման արդյունքների ներկայացում; Արցախից տեղահանվածների շրջանում անցկացված հարցումների արդյունքների ներկայացում; տեղահանված արցախցիների իրավաքաղաքական խնդիրները։
ԶԼՄ-ների եվ քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում ապրող տեղահանված արցախցիների ինտեգրման գործում. 2023թ. հուլիսի 19, Արմավիրում (26 մասնակից) և հուլիսի 25, Մարտունիում (23 մասնակից), Հայաստան: Հանրային հանդիպումների կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի աջակցությամբ: Մասնակցում էին փորձագիտական համայնքի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ և լրագրողներ։ Քննարկման հիմնական թեմաներ` «ԶԼՄ-ների և քաղաքացիական հասարակության դերը Հայաստանում ապրող տեղահանված արցախցիների ինտեգրման գործում» ծրագրի շրջանակում իրականացված լրատվամիջոցների մշտադիտարկման արդյունքների ներկայացում; Արցախից տեղահանվածների շրջանում անցկացված հարցումների արդյունքների ներկայացում; Արմավիրի զարգացման կենտրոնի և Մարտունու կանանց համայնքային խորհրդի ՝ Արցախից տեղահանվածների աջակցության ծրագրերի ներկայացում։
Լրատվամիջոցների կարգավորման և ինքնակարգավորման մեխանիզմների ներդաշնակեցում. հայեցակարգի իրականացման հետագա քայլերը․ 2023թ. հունիսի 29, Երևան, փորձագիտական կլոր սեղան: Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 19 մասնակից` պետական կառույցների, Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի, փորձագիտական համայնքի և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեման` լրատվամիջոցների կարգավորման եւ ինքնակարգավորման մոտեցումների ներկայացում ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման նախաձեռնության համաժողովում տեղի ունեցած քննարկումների լույսի ներքո։
Զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման նախաձեռնության ժողով. 2023թ. հունիսի 23-25, Վայոց Ձոր (Հայաստան): Կազմակերպիչ` Երևանի մամուլի ակումբ, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանի մեդիայի զարգացման ծրագրի» շրջանակներում: Ծրագիրն իրականացնում է Ինտերնյուս կազմակերպությունը՝ Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնի, Երևանի մամուլի ակումբի և «Զինք» միջազգային կազմակերպության հետ համատեղ։ 45 մասնակից. ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման՝ ԵՄԱ նախաձեռնությանը միացած լրագրողական և մասնագիտական միավորումների ղեկավարներ, ներկայացուցիչներ, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի անդամներ, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ: Քննարկման հիմնական թեմաներ` առաջարկություններ ԶԼՄ-ների ինքնակարգավորման զարգացման ուղղությամբ, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի գործունեությունը 2021-2023թթ․, «Զանգվածային լրատվության միջոցների ինքնակարգավորման համակարգի ինստիտուցիոնալ կայացումը» հայեցակարգի նախագիծ, Հայաստանի ԶԼՄ-ների եւ լրագրողների էթիկայի կանոնագրի եւ Դիտորդ մարմնի աշխատակարգի փոփոխություններ, ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմնի կազմի ռոտացիոն փոփոխությունների առաջարկություններ և ընտրություն; «Լրատվամիջոցների կարգավորումը ժողովրդավարական շրջանակներում» ծրագրի միջանկյալ արդյունքների ներկայացում։

Features of Armenia’s Media Environment – December 1-3, 2023, Gyumri, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “EU4Peace II – Professional Media, Practitioners and Grassroots Joining Forced for Peace” project in partnership with International Alert, supported by European Union. The participants (24 in number) were representatives of the expert community, media of Armenia and journalists displaced from Artsakh. Main issues discussed: the Artsakh issue and Armenian-Azerbaijani relations before and after September 19; the political situation in Armenia in a global, regional context; the characteristic features and opportunities of the Armenian media landscape; the regulation and self-regulation systems of the media in Armenia; information security and the fight against disinformation: trends, challenges, tools and opportunities.
The Monitoring of EU-Armenia 2022-2023 Cooperation Progress – November 30, 2023, Yerevan, “round table” discussion, organized by Yerevan Press Club in the frames of project implemented by Foreign Policy Council “Ukrainian Prism” and Yerevan Press Club, supported by the EaP Civil Society Forum Re-granting Scheme (FSTP) to Members and funded by the European Union as part of its support to civil society in the region. The participants (13 in number) were representatives expert community, civil society and the Armenia media. Main issues discussed: progress in EU-Armenia bilateral cooperation 2022-2023 in the frames of Eastern Partnership; implementation of the flagship initiatives in the EaP countries.
Actual Issues of Armenian Media Development Policy – November 28, 2023, Yerevan, discussion meeting organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia” implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, and funded by USAID. The participants (25 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Commission on Television and Radio, expert community and the Armenia media. Main issues discussed: the draft amendments to the RA Mass Media Law and starting formation of Media advocacy action plan.
Consultations with Experts on the Issue of Overcoming the Armenian-Azerbaijani Conflict – October 17, 19 and November 24, 2023 Yerevan. Consultations organized by Yerevan Press Club in the frames of “EU4Peace II – Professional Media, Practitioners and Grassroots Joining Forced for Peace” project in partnership with International Alert, supported by European Union. The participants (12 in number) were representatives of the expert community and media of Armenia.
The Current Issues of the Armenian Media – October 20-22, 2023, Aghveran, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, funded by USAID. The participants (25 in number) were representatives of the expert community and the Armenia media. Main issues discussed: current geopolitical developments and Armenia; Artsakh-Armenia: the background of the forced displacement and the current situation; the significance of the Yerevan Council of Elders elections for the development of the Armenian political system and local government bodies as an institution; the quality and ethics of the election coverage by the Armenian media; the role of the media and civil society in the integration of the new residents of Armenia; the current issues of the Armenian Media.
Civil Society’s Contribution to the Reform of Information Policy and Media Legislation – September 28, 2023, Yerevan, round table-discussion organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia” implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, and funded by USAID. The participants (19 in number) were representatives of the Armenian government agencies, Media Ethics Observatory and expert community. Main issues discussed: concept of the Institutional Development of Self-Regulation in Armenia: update on the process and comments; development of the reform agenda components; media community response to the forced displacement crisis.
The Role of the Media and Civil Society in the Integration Process of Artsakh Armenians Living in Armenia – September 22-24, 2023, Aghveran, Armenia, seminar organized by Yerevan Press Club with the support of Friedrich Ebert Foundation. The participants (20 in number) were representatives of expert community and media of Armenia. Main issues discussed: presentation of results of the media monitoring and surveys conducted within the frames of “The Role of Media and Civil Society in the Integration of New Residents of Armenia” project; the legal and political problems of displaced citizens from Artsakh; Hetq.am’s experience to cover the problems of displaced people from Artsakh and conclusions in the context of the current circumstances; media manipulations during the crisis; the challenges faced by Armenia and Artsakh in the context of recent geopolitical developments.
The Role of Media and Civil Society in the Integration of New Residents of Armenia – September 19, 2023, Yerevan, public meeting, organized by Yerevan Press Club with the support of Friedrich Ebert Foundation. The participants (15 in number) were representatives of expert community, civil society and the Armenian media. Main issues discussed: presentation of results of the media monitoring and surveys conducted within the frames of “The Role of Media and Civil Society in the Integration of New Residents of Armenia” project; the legal and political problems of displaced citizens from Artsakh.
The Role of Media and Civil Society in the Integration of New Residents of Armenia – July 19, 2023, Armavir (26 participants) and July 25, 2023, Martuni (23 participants), Armenia. Public meetings organized by Yerevan Press Club with the support of Friedrich Ebert Foundation. The participants were representatives of expert community, civil society and the Armenia media. Main issues discussed: presentation of the results of the media monitoring and surveys conducted within the frames of “The Role of Media and Civil Society in the Integration of New Residents of Armenia” project; presentation of the results of surveys conducted among displaced persons from Artsakh; presentation of Martuni Women’s Community Council’s and Armavir Development Center’s support programs for displaced persons from Artsakh.
Harmonization of Media Regulation and Self-regulation Mechanisms: Further Steps towards Concept Implementation – June 29, 2023, Yerevan, expert “round table” discussion, organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network, and funded by USAID. The participants (19 in number) were representatives of the Armenian government structures, Commission on Television and Radio, Media Ethics Observatory, expert community and the Armenia media. Main issues discussed: presentation of approaches in light of the discussions at the Assembly of the Media Self-Regulation Initiative.
Media Self-regulation Initiative Meeting – June 23-25, 2023, Vayots Dzor, Armenia. The event was organized by Yerevan Press Club in the frames of “Media Program in Armenia”, implemented by Internews in partnership with Media Initiatives Center, Yerevan Press Club, Zinc Network and funded by USAID. The participants (45 in number) included heads, representatives of the media and NGOs that joined the self-regulation initiative, members of Media Ethics Observatory (MEO) and representatives of government structures. Main issues discussed: recommendations on the development of the media self-regulation; the 2021-2023 activities of Media Ethics Observatory; the draft concept “Institutional development of the self-regulation system in Armenia”; supplements and amendments to the Code of Ethics of Armenian Media and Journalists and to the MEO Regulations; suggestions on the rotation changes of the MEO; presentation of the intermediate results of the “Media regulation in a democratic framework”.